Profesjonalne
Usługi Brokerskie

Pionier Broker Sp. z o.o.
ul. Wojciechowskiego 40/72
02-495 Warszawa
   
 
 
tel.: +48 723 564 048
pionier@pionierbroker.pl

Bank nieprzypadkowo wybiera ubezpieczyciela


2013-05-21

Ubezpieczyciel musi zapunktować w ocenie banków, by to właśnie jego produkty były oferowane klientom. Banki, obojętnie czy współpracują z jednym ubezpieczycielem czy z kilkoma, wybierają tego najbardziej rzetelnego, sprawdzonego i sprawnego. 

Kanał bancassurance rozwija się, o czym świadczą wyniki finansowe. Np. w Alior Banku, jak podaje Janusz Wróblewski z biura prasowego, w 2012 roku zysk netto z działalności bancassurance wzrósł o 14% w porównaniu do poprzedniego roku.
Oferta ubezpieczeniowa banków analizowana jest w kontekście szerszej polityki marketingowej.


Ubezpieczyciel musi być sprawdzony
Przedstawiciele banków wskazują, że podczas dobierania produktów oraz ubezpieczycieli kierują się zwykle atrakcyjnością oferty ubezpieczeniowej dla klienta. "Oferta ubezpieczeniowa analizowana jest w kontekście szerszej polityki marketingowej danego banku oraz grupy klientów, których pragnie on pozyskać" - wyjaśnia Norbert Jeziolowicz, dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych w Związku Banków Polskich.
Przykładowo Alior Bank stara się, aby jego oferta była jak najbardziej innowacyjna. Ostateczny kształt produktu jest bardzo często konsultowany z klientami, ponieważ to od ich potrzeb zależy końcowa oferta ubezpieczeń banku. -
"Ważne jest tu zwłaszcza dopasowanie oferty do grupy docelowej oraz elastyczność w procesie negocjacji umów. Alior Bank zwraca także uwagę na serwis posprzedażowy dla klientów, a przede wszystkim potwierdzoną sprawność ubezpieczyciela w likwidacji szkód" - tłumaczy Janusz Wróblewski. Emilia Kasperczak, specjalista ds. PR w BRE Banku, z kolei wskazuje, że- by usprawnić współpracę i maksymalnie wykorzystać możliwości - BRE Bank korzysta z synergii w grupie. Jego naturalnym partnerem są BRE Ubezpieczenia. Raiffeisen Polbank, jak podaje Magdalena Markiewicz, dyrektor Departamentu Produktów Depozytowych, Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w Raiffeisen Polbanku, współpracuje z różnymi ubezpieczycielami, wybierając najkorzystniejsze dla klientów oferty. "Korzystamy z naszej wiedzy i doświadczeń zaczerpniętych z rynku ubezpieczeń" - mówi Magdalena Markiewicz.
Również Alior Bank bardzo dobrze ocenia swoją współpracę z ubezpieczycielami. "Wynika ona ze zrozumienia wzajemnych potrzeb oraz odpowiedzialności partnerów wobec klientów. Bank współpracuje z rzetelnymi, sprawdzonymi i sprawnymi ubezpieczycielami" - zapewnia Janusz Wróblewski.
Dobra współpraca z ubezpieczycielami wynika m.in. ze zrozumienia wzajemnych potrzeb.


Największy popyt na ubezpieczenia majątku

Największą popularnością wśród klientów Alior Banku w 2012 roku cieszyły się ubezpieczenia na życie oferowane wraz z produktami kredytowymi. Mówi o tym Janusz Wróblewski. Inaczej w BRE Banku - największe zainteresowanie w 2012 r. wzbudziły ubezpieczenia komunikacyjne oraz turystyczne. "Warto jednak wspomnieć o dynamicznym wzroście zainteresowania ubezpieczeniami do rachunku, typu NNW czy assistance. Ich główną zaletą jest niska miesięczna składka, dająca realne zabezpieczenie dla klienta (szeroki zakres ubezpieczenia przy stosunkowo niskiej cenie)" - zwraca uwagę Emilia Kasperczak.
Wśród konkretnych produktów Raiffeisen Polbanku, które spotkały się z największym zainteresowaniem klientów było m.in. nowe ubezpieczenie "Zwrotka" wprowadzone we współpracy z ING Życie. Zapewnia ono nie tylko ochronę ubezpieczeniową, ale także zwrot 100% składek po zakończeniu okresu ubezpieczenia. "Klienci zainteresowali się także kolejnym nowym rozwiązaniem, którym był Market Ubezpieczeniowy, tj. możliwość zakupu ubezpieczeń on line, który uruchomiliśmy w październiku 2012 r." - podaje Magdalena Markiewicz.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w październiku 2012 r. na zlecenie ZBP przez firmę TNS, ogólnie rzecz biorąc, klienci banków najczęściej dokupują ubezpieczenie do kredytów hipotecznych (77%) i konsumenckich (73%), a ponadto ubezpieczenie do kart płatniczych (46%), oraz ROR-ów (22%). "Niespełna połowa bankowców dostrzegała zainteresowanie klientów produktami zabezpieczającymi majątek (wzrost o 16 p.p. w porównaniu z 2011 r.), natomiast co czwarty bankowiec zwraca uwagę, że klienci są zainteresowani również produktami ubezpieczającymi ich samych i ich rodziny, a także produktami łączącymi funkcje oszczędnościowe i inwestycyjne" - informuje Norbert Jeziolowicz.
Niespełna połowa bankowców dostrzegała zainteresowanie klientów produktami zabezpieczającymi majątek.


Po prostu niezbędne

"W przypadku niektórych produktów wsparcie poprzez ubezpieczenia jest w warunkach naszego rynku po prostu niezbędne, aby klienci mogli np. zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe" - zauważa Norbert Jeziolowicz. Patrząc na bancassurance w szerszym kontekście, ocenia, że rynek ten, taki z prawdziwego zdarzenia, istnieje w Polsce od niepełnej dekady. Te kilka lat to historia sukcesu klientów, ubezpieczycieli oraz banków.


Żródło: http://dziennikubezpieczeniowy.pl/2013/04/19/Bank_nieprzypadkowo_wybiera_ubezpieczyciela/artykul/76894

wstecz